ogłasza nabór uzupełniający wniosków o przyznanie środków
z rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników
i pracodawców.
Nabór wniosków prowadzony będzie od dnia 05.09.2024 r. do 06.09.2024 r.
Dostępne środki: 246 293,20 zł
Wnioski można:
- składać w siedzibie PUP (w godzinach pracy Urzędu 730-1530),
- przesłać pocztą na adres Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli, 37-450 Stalowa Wola, ul. Dmowskiego 8 (liczy się data wpływu do PUP),
- przesłać w wersji elektronicznej na skrzynkę poczty elektronicznej Urzędu rzsw@praca.gov.pl lub na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej na portalu ePUAP - wnioski przyjmowane będą w okresie od dnia 05.09.2024 r. od godziny 7:30 do dnia 06.09.2024 r. do godziny 15:30.
Uwaga!
Wniosek i wszystkie załączniki składane w formie elektronicznej powinny być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym.
Wniosek należy złożyć na formularzu dostępnym na stronie internetowej stalowawola.praca.gov.pl
Środki KFS mogą zostać przeznaczone na finansowanie działań z zakresu kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców zgodnie z priorytetami określonymi na 2024 rok przez Radę Rynku Pracy:
PRIORYTET A
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Ze środków w ramach priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
PRIORYTET B
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Pracodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności. W tym celu należy złożyć oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
PRIORYTET C
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 164 z późn. zm.).
PRIORYTET D
Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
W ramach tego priorytetu finansowane będzie wyłącznie kształcenie zawodowe powiązane z wykonywaniem pracy w obszarach /branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wymagających szczególnego wsparcia na terenie działania PUP Stalowa Wola, określonych na podstawie: Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030" oraz „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030". Nie będą finansowane szkolenia ogólnorozwojowe.
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest posiadanie jako przeważającego (według stanu na 1 stycznia 2024 roku) jednego z niżej wymienionych kodów PKD zawierającego się w poniższych Działach:
- przetwórstwo przemysłowe (sekcja C)
- Dział 24 - produkcja metali,
- Dział 25 - produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń,
- Dział 28 - produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- Dział 29 - produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli,
- informacja i telekomunikacja (sekcja J)
- Dział 62 - działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q) z wyłączeniem kształcenia w zakresie medycyny estetycznej,
- Dział 86 - opieka zdrowotna,
- budownictwo (sekcja F)
- Dział 41 - roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,
Sposób weryfikacji spełniania wymagań priorytetu: zakres kształcenia, uzasadnienie, kod PKD.
Strategie dostępne są pod adresami: https://www.podkarpackie.pl/images/pliki/RR/2022/Strategia_rozwoju_wojew%C3%B3dztwa_-_Podkarpackie_2030_-_Sejmik_WP_28.09.2020_r.pdf, https://rsi.podkarpackie.pl/documents/regionalna-strategia-innowacji-wojewodztwa-podkarpackiego-na-lata-2021-2030/
W ramach środków rezerwy KFS w 2024 roku Pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców na następujące działania:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Realizatorem działań, o dofinansowanie których wnioskuje Pracodawca, nie mogą być instytucje/jednostki szkoleniowe powiązane kapitałowo lub osobowo z Pracodawcą.
Umowa o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy może zostać zawarta tylko na działania, które jeszcze się nie rozpoczęły, dlatego też we wniosku o przyznanie środków rezerwy KFS należy uwzględnić działania rozpoczynające się nie wcześniej niż po 15.10.2024 r. Termin rozpoczęcia kształcenia ustawicznego nie może wykraczać poza 2024 rok. |
Zasady przyznawania środków KFS oraz kryteria oceny wniosków zostały określone w Regulaminie przyznawania przez Starostę Stalowowolskiego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców (w załączeniu).
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków rezerwy KFS na rok 2024;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, określonymi w „Barometrze zawodów 2024" dla powiatu stalowowolskiego /barometrzawodow.pl/;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków rezerwy KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków rezerwy KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem wysokości limitu.
Wniosek pracodawcy o sfinansowanie ze środków rezerwy KFS kosztów kształcenia ustawicznego nie zostanie uwzględniony (w całości lub w części) w zakresie, w którym nie wpisuje się w co najmniej jeden z powyższych priorytetów.
Nie ma możliwości konsultowania ani weryfikowania z pracownikami urzędu roboczych ani ostatecznych wersji składanych wniosków oraz wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą.