
Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli
ogłasza uzupełniający nabór
wniosków o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Nabór wniosków prowadzony będzie od 28.09.2023 r. do 29.09.2023 r.
Dostępne środki: 34.400,00 zł
Wnioski można: ogłasza uzupełniający nabór
wniosków o przyznanie środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
Nabór wniosków prowadzony będzie od 28.09.2023 r. do 29.09.2023 r.
Dostępne środki: 34.400,00 zł
- składać w siedzibie PUP (w godzinach pracy urzędu 730-1530),
- przesłać pocztą na adres Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli, 37-450 Stalowa Wola, ul. Dmowskiego 8 (liczy się data wpływu do PUP),
- przesłać elektronicznie na adres mailowy urzędu rzsw@praca.gov.pl (pod warunkiem posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego).
Środki KFS mogą zostać przeznaczone na finansowanie działań z zakresu kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców zgodnie z priorytetami określonymi na 2023 rok przez Radę Rynku Pracy:
PRIORYTET A
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonym przez MRiPS.
Ze środków w ramach priorytetu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych.
PRIORYTET B
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
Pracodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności. W tym celu należy złożyć oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
PRIORYTET C
Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
W ramach tego priorytetu będzie finansowane kształcenie ustawiczne powiązane z obszarami/branżami wymagającymi szczególnego wsparcia na terenie działania PUP Stalowa Wola, określonymi na podstawie: Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Podkarpackiego na lata 2021-2030, „Strategii rozwoju województwa – Podkarpackie 2030" oraz „Strategii Powiatu Stalowowolskiego na lata 2017-2023" .
O przynależności do ww. obszarów/branż decydować będzie posiadanie jako przeważającego, jednego z kodów PKD zawierającego się w poniższych Działach:
- przetwórstwo przemysłowe (sekcja C)
- Dział 24 - produkcja metali,
- Dział 25 - produkcja metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń,
- Dział 28 - produkcja maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowana,
- Dział 29 - produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep z wyłączeniem motocykli.
- informacja i telekomunikacja (sekcja J)
- Dział 62 - działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana.
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna (sekcja Q)
- Dział 86 - opieka zdrowotna.
- budownictwo ( sekcja F)
- Dział 41 - roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków.
PRIORYTET D
Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu mogą być sfinansowane obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwo rolne.
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art.121a ust.1 i ust.21 ustawy prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki – w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się – mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust.1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
PRIORYTET E
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze - załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych (t. j. Dz. U. z 2023 poz. 164).
W ramach środków rezerwy KFS w 2023 roku pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców na następujące działania:
- kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Umowa o finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy może zostać zawarta tylko na działania, które jeszcze się nie rozpoczęły, dlatego też we wniosku o przyznanie środków rezerwy KFS należy uwzględnić działania rozpoczynające się nie wcześniej niż 01.11.2023 r. Termin rozpoczęcia kształcenia ustawicznego nie może wykraczać poza 2023 rok. |
Zasady przyznawania środków KFS oraz kryteria oceny wniosków zostały określone w Regulaminie przyznawania przez Starostę Stalowowolskiego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców (w załączeniu).
Przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na rok 2023;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, określonymi w „Barometrze zawodów 2023" dla województwa podkarpackiego i powiatu stalowowolskiego, /barometrzawodow.pl/
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- plany dotyczące dalszego zatrudniania osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków rezerwy KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków rezerwy KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem wysokości limitu.
Wniosek pracodawcy o sfinansowanie ze środków rezerwy KFS kosztów kształcenia ustawicznego nie zostanie uwzględniony (w całości lub w części) w zakresie, w którym nie wpisuje w co najmniej jeden z powyższych priorytetów