logo KFS
Powiatowy Urząd Pracy w Stalowej Woli
ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS)
na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.
 
Nabór wniosków prowadzony będzie od dnia 16.06.2020r. do 19.06.2020r.
(liczy się data wpływu do PUP)
 
Wnioski można: Wniosek należy złożyć na formularzu, stanowiącym załącznik do Regulaminu przyznawania przez Starostę Stalowowolskiego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców, dostępnym w siedzibie PUP (pok. 13) lub na stronie internetowej stalowawola.praca.gov.pl.
 
Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej określił priorytety wydatkowania środków KFS w 2020r.:
 
PRIORYTET 1.
Wsparcie kształcenia ustawicznego dla osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem.

Priorytet pozwala na sfinansowanie niezbędnych form kształcenia ustawicznego osobom (np. matce, ojcu, opiekunowi prawnemu), które w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej sprawowaniem opieki nad dzieckiem, tj. w szczególności po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Dokumentem weryfikującym spełnianie wymagań priorytetu 1 będzie oświadczenie pracodawcy.

PRIORYTET 2.
Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.

W ramach priorytetu środki KFS będą mogły być przeznaczone na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego wyłącznie osób, które na dzień złożenia wniosku mają ukończone  45 lat.

PRIORYTET 3.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w powiecie stalowowolskim lub województwie podkarpackim zawodach deficytowych. 

Przy ocenie spełniania wymagań priorytetu tut. Urząd będzie brał pod uwagę zawody deficytowe dla powiatu stalowowolskiego i województwa podkarpackiego, wskazane w  Barometrze zawodów 2020. W ramach priorytetu 3 możliwe jest także sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w zakresie kompetencji ogólno zawodowych, o ile powiązane są one z wykonywaniem pracy  w zawodzie deficytowym.
 
Wykaz zawodów deficytowych na terenie województwa podkarpackiego i powiatu stalowowolskiego, sporządzony na podstawie Barometru zawodów 2020 znajduje się w załącznikach do ogłoszenia o naborze.
 
Barometr zawodów 2020  dostępny jest pod adresem:
https://barometrzawodow.pl/pl/podkarpackie/prognozy-dla-powiatow/2020/podkarpackie.19......1..9..0.1.1.p_9
https://barometrzawodow.pl/pl/podkarpackie/prognozy-dla-powiatow/2020/stalowowolski.19..210....1....0.1.1.210

PRIORYTET 4.
Wsparcie  kształcenia ustawicznego w związku  z rozwojem w firmach technologii i zastosowaniem wprowadzanych przez firmy narzędzi pracy.

Pracodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu 4 musi wykazać, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu 3 miesięcy po jego złożeniu zostały / zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi / planowanymi do wprowadzenia zmianami. Decyzja dotycząca uznania spełnienia wymagań priorytetu zostanie podjęta na podstawie wiarygodnego dokumentu przedstawionego przez Pracodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO itp. oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia.


PRIORYTET 5.
Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach / branżach kluczowych dla rozwoju powiatu / województwa wskazanych w dokumentach strategicznych /planach rozwoju.


Uwzględniając kluczowe branże dla rozwoju województwa podkarpackiego określone w „Strategii rozwoju województwa podkarpackiego do roku 2020" oraz przemysłowy charakter powiatu stalowowolskiego, o dofinansowanie w ramach priorytetu mogą ubiegać się pracodawcy działający w:
  1. sektorze przetwórstwa przemysłowego  (sekcja C w nomenklaturze PKD), których przeważający rodzaj działalności gospodarczej  (kod PKD) rozpoczyna się od:
  1. sektorze transportu i gospodarki magazynowej (sekcja H w nomenklaturze PKD, jeżeli przeważający rodzaj działalności gospodarczej mieści się w tej sekcji).

Strategia dostępna jest pod adresem: https://umwp.podkarpackie.pl/attachments/article/2634/STRATEGIA-ROZWOJU-WOJEWODZTWA-PODKARPACKIE-2020.pdf
 
PRIORYTET 6.
Wsparcie realizacji szkoleń dla instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.


W ramach tego priorytetu mogą być sfinansowane obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia  ustawicznego i  w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż.

PRIORYTET 7.
Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej.

 
Lista przedsiębiorstw społecznych dostępna jest pod adresem: http://www.bazaps.ekonomiaspoleczna.gov.pl/

W ramach środków KFS w 2020r. pracodawca może ubiegać się o dofinansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców na następujące działania:
 
  1. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  2. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  3. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  4. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem. 
 
Zasady przyznawania środków KFS oraz kryteria  oceny wniosków zostały określone w Regulaminie przyznawania przez Starostę Stalowowolskiego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców
 
Kryteria oceny wniosku  uwzględniają w szczególności:
 
  1. zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  2. zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy, określonymi w  Barometrze  zawodów 2020 dla województwa podkarpackiego i powiatu stalowowolskiego,
  3. koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS  w porównaniu  z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  4. posiadanie  przez  realizatora  usługi  kształcenia ustawicznego  finansowanej  ze środków  KFS  certyfikatów  jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  5. w przypadku  kursów  –  posiadanie  przez  realizatora  usługi  kształcenia  ustawicznego  dokumentu,  na  podstawie którego prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
  6. plany  dotyczące  dalszego  zatrudnienia  osób,  które  będą  objęte  kształceniem  ustawicznym  finansowanym ze  środków KFS;
  7. możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem wysokości limitów.
Nie ma możliwości konsultowania ani weryfikowania z pracownikami urzędu roboczych ani ostatecznych wersji składanych wniosków oraz wypełniania wniosku wspólnie z wnioskodawcą.

Wniosek pracodawcy o sfinansowanie ze środków KFS kosztów kształcenia ustawicznego pozostanie bez rozpatrzenia w zakresie  (w całości lub w części),  w którym  nie wpisuje w  co najmniej jeden z powyższych priorytetów
Załączniki
Wniosek o przyznanie środków z KFS (doc, 213 KB)
Regulamin przyznawania przez Starostę Stalowowolskiego środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców.PDF (pdf, 1024 KB)
Karta oceny merytorycznej wniosku o przyznanie środków KFS (pdf, 67 KB)
Jednolite rozporządzenie w sprawie KFS (pdf, 285 KB)
Zawody deficytowe w powiecie stalowowolskim i województwie podkarpackim wg Barometru zawodów na 2019r (pdf, 35 KB)
Formularz de minimis (pdf, 592 KB)
Klauzula informacyjna (pdf, 59 KB)